new balance ireland nike sb ireland nike ireland timberland australia cheap nike free run nike shox timberland boots nike shox australia oakleyaustralia cheap oakley sunglasses timberland boots nz polo ralph lauren nz ralph lauren nz new balance nz

canada goose baby ugg boots canada goose danmark timberland boots parajumpers long bear canada goose trillium parka canada goose jakke parajumpers udsalg parajumpers jakke udsalg ugg hjemmesko timberland sko canada goose jacket parajumpers long bear udsalg

OKUL İŞLEYİŞİ
OKUL İŞLEYİŞİ
Okul-Aile İletişimi
Kemer Kids’ Garden’da aileler ağitim sürecinde ciddi bir rol oynarlar. Ortak bir dil benimsemek ve davranışsal yaklaşımlar eğitimin kalitesini arttıracaktır. Bundan ötürü, program, gezi ve ekstra aktiviteler hakkında bilgi devamlı olarak verilecektir.
Websitemiz de çocuğunuz ve okulumuz hakkında tüm gerekli bilgileri sizlere sunmaktadır. Ayrıca, websitemiz aracılığıyla çocuğunuzun sınıf öğretmeni veya okul müdürü ile irtibat kurabilirsiniz. Gerekli olduğu durumlarda gün içerisinde çocuğunuzun sınıf öğretmenine telefondan da not bırakabilirsiniz. Öğretmeniniz sizi gün içinde ilerleyen saatlerde uygun olduğunda geri arayacaktır. Ayrıca, sizin ve okul arasındaki iletişimi kolaylaştırmak ve arttırmak için “iletişim dosyası” geliştirildi. Bu sistem, çocuğunuz hakkındaki önemli bilgilerin evden okula, okuldan eve iletilmesini sağlar. Bu dosya okunduktan sonra okula iletilmeden işaretlenmelidir. 
 
İlk Günler
İlk birkaç gün çocuğunuzun anne-babasının yakınında olduğunu bilerek kendini güvende hissetmeye ihtiyacı vardır. Sınıfa girmeksizin, sizin okulda belli bir süre geçirmeniz gerekli olabilir. 
Devamlılık (Gelme/Gelmeme)
              Acil durumlarda, çocuğunuzu geç bırakacak, erken ya da geç alacak iseniz önceden bildirilmesi gerekmektedir. Çocuğunuz herhangi bir nedenle okula devam edemeyecekse lütfen bilgilendiriniz.
Sınıflar
Her yaş grubu için gerekli eğitim ekipmanları ile uygun olarak düzenlenmiş sınıflar mevcuttur. Günlük olarak, öğrenme aktivitesine direk katılımı sağlayan bloklar, ev, oyun ve kitap köşeleri düzenlenmiştir. 
Atölye ve spor salonlarının her biri sanat ve spor sınıfları için hazırlanmıştır.
Bahçe
Belirli bir zaman süresince çocukların bahçemizden yaralamaları sağlanmaktadır. Bu nedenle, bahçede güvenli ve emin zaman geçirebilmesi için çocuklarınızı mevsime uygun giydirmeniz gerekmektedir. (örneğin şapka, eldiven). 
Kıyafetler
Her sınıfta, her bir çocuk için ayrı dolap mevcuttur. Bu dolapta evden gerekli kıyafetler bulundurulmalıdır. (2 adet iç çamaşırı / 2 çift çorap / 2 adet t-shirt / pantolon veya eşofman / bir paket kağıt mendil.)
Doğum Günü Kutlamaları 
Okul içinde doğum günü kutlamaları Salı  günleri 14:00 – 15:00 saatleri arasında kutlanır. Bunun için velilerimizin bizlere en az bir hafta önceden bildirmeleri programımızın aksamaması için önemlidir. Okul dışında kutlaması planlanan doğum günü davetiyelerini bize ulaştırdığınızda öğrencilerimize iletilir.
Gelişim Raporları
Her çocuğun, dil, sosyal, duygusal, algısal ve psikomotor becerileri yazılı raporlarla bildirilir. Bu gelişim raporları 1. ve 2. dönemin sonlarında olmak üzere her çocuk için yılda 2 kere düzenlenir.
Portfolyolar
Her çocuk kendi sunum konusuna öğretmeniyle beraber karar verir. Portfolyoların sunumu her dönemde 1 defa olmak üzere, yılda 2 defa yapılır. Bu toplantıda, çocuklar aileleriyle portfolyolarını paylaşırlar ve yaptıkları işler hakkında bilgi verirler. Bu aktivitenin amacı; çocukların kendi gelişimlerinin farkına varmalarını ve iletişimlerinde ifade güçlerinin artışını sağlamaktır. Çocuk sunumunun anlatımını öğretmenin desteğiyle kendisi üstlenir.
Tipik Bir Hafta Örneği
Renk Günü
Renk gününde çocıklardan renk tathasına konmak üzere, belirlenmiş olan bir renkte nesne getirmeleri istenir. 
Kitap Günü
Çocuklar kitap günüde istedikleri bir kitabı okula getirerek arkadaşlarıyla paylaşabilirler.
Oyuncak Günü
Eşya paylaşımını öğrenmek için, çocuklar kendi seçtikleri bir oyuncağı oyuncak gününde okula getirmeye teşvik edilir. Çok pahalı, sert, elektronik, sulu oyuncaklar veya çok küçük parçaları olan oyuncaklar uygun değildir.
Sürpriz Günü
Sürpriz gününde, çocuklar arkadaşlarıyla paylaşmak için çikulata, şeker veya diğer uygun olan ikramlardan getirebilirler.
Sayma Zamanı
Her aktivitede, farklı nesneleri farklı özellikleri ile sayarız. Bu çocuklar için nesneler ve miktarlar sürekli değişmesinden dolayı çok eğlencelidir.
Göster ve Anlat
Çocuklar evden nesneler getirmeye ve bu getirdikleri nesneler hakkında konuşmaya teşvik edilir.
Duygu Paylaşımı
Her sınıfta, çocukların içinden ogün nasıl hissettiklerini anlatan bir kart seçecekleri bir tablo bulunmaktadır. Daha sonra da bu diğer arkadaşlarıyla ve öğretmeniyle paylaşılabilir.
SCHOOL PROCEDURES
School – Family Communication
At Kemer Kids Garden, Parents play a crucial part in the education process. Adopting a common language and behavioural approach will improve the quality of education.Due to this, information will constantly be sent as regards programme, outings and extra activities.
Our website will provide all necessary information as regards your child and the school, Furthermore, you can contact either your childs teacher or the school manager via the website.
You can leave a note for your child’s teacher to telephone during the day if necessary,Your teacher will then call you at a suitable time later in the day. Furthermore, in order to improve communication between yourself and the school,a “communication file” has been developed.This system enables important information regarding your child to be transferred from school to home and home to school.This file should always be signed once read before returned to school.
First days
For the first few days,your child needs to feel secure knowing that his/her family is close by.Without actually entering the classroom , it may be necessary for you to remain within the school for a period of time.
Continuation (Attendance / Non attendance)
For urgent reasons, you may bring your child late or collect your child either early or late from school, though pre-notice must be given.
Please inform the school if your child cannot attend for whatever reason.
Classrooms
For every age group a suitably prepared classroom with necessary educational equipment is provided.On a daily basis, blocks, home, play and book centres are arranged to enable direct participation in learning activities.
Art work and sports classes are provided within a prepared workshop and sports salon respectively.
Garden
A set amount of time is provided for the children to benefit from our garden.It is, therefore, necessary to dress your child appropriately for the season.(for example hat / gloves) in order to be able to spend a safe and secure time within the garden.
Clothes
In every classroom, each child will be provided with his/her own cupboard.This cupboard should be equipped with necessary clothing from home (2 x underwear / 2 pairs of socks / 2 t-shirts / trousers or a tracksuit and one packet of tissues.
Birthday Celebrations
Birthdays are celebrated at school on Tuasday  between 14.00 and 15.00. In order for preparations to be made, at least one weeks notice must be given.
Assessment  of  Development
Develapment  reports
Each childs  language ,  social , emotional , perceptual  and  psychomotor  skills  are   assessed  via  written  reports ,  These  development  reports  will  be  given  at  the  end  of  the  lst and  2nd  term , therefore each   child  will  receive  two.
Portfolios
Each  child  will  jointly  decide  his/ her  presentation  subject with   his/ her  teacher.
Presentation  of  portfolios will  ocur once  a   year,  during  the  2nd  term.  At  this meeting  , the   children  will  share  their   portfolios  with   their   parents,  and  give  information  about  the  work  they’ve   done , The  aim of  this  activity  is  for  the  child  to  recognise  his/ her  own  development  and   increase  expressive  communiation  skills.
The child will  take  leadership  of  his / her presentation  with  the  support  of  the  teacher.
An Example of a Typpical Week
Colour Day
On colour day , children will be asked to bring an item in the designated colour to put on a colour board.
Book Day 
On this day children may bring a book from home to share with their friends
Toy Day
In order to learn to share possessions , children are encouraged to bring a toy of their choice on toy day. Very expensive , violent , electronic , water toys or toy swith very small parts are not suitable.
Surprise  Day
For  surprise  day,  children  can   bring   chocolate ,  sweets  or  other   suitable  treats  to  share  with  their  friends.
Counting  Time
  ln every  activity  we  count  different  objects  with  different  features  ,this  is  enjoyable  for  the  children  as the  objects  and  quantities  are  constantly varied.
 
Show + Expain
Children are  encouraged to bring  in  objects  from home  and  talk  about  them.
Sharing of Feelings
Within  each Class- a feeling  board  is  used  from which  the  children take  a card  to  how they are feeling on  that day . This  can  later  be  shared  wilh  their  friends  or  teacher.
OKUL İŞLEYİŞİ
 
Okul-Aile İletişimi
Kemer Kids’ Garden’da aileler ağitim sürecinde ciddi bir rol oynarlar. Ortak bir dil benimsemek ve davranışsal yaklaşımlar eğitimin kalitesini arttıracaktır. Bundan ötürü, program, gezi ve ekstra aktiviteler hakkında bilgi devamlı olarak verilecektir.
Websitemiz de çocuğunuz ve okulumuz hakkında tüm gerekli bilgileri sizlere sunmaktadır. Ayrıca, websitemiz aracılığıyla çocuğunuzun sınıf öğretmeni veya okul müdürü ile irtibat kurabilirsiniz. Gerekli olduğu durumlarda gün içerisinde çocuğunuzun sınıf öğretmenine telefondan da not bırakabilirsiniz. Öğretmeniniz sizi gün içinde ilerleyen saatlerde uygun olduğunda geri arayacaktır. Ayrıca, sizin ve okul arasındaki iletişimi kolaylaştırmak ve arttırmak için “iletişim dosyası” geliştirildi. Bu sistem, çocuğunuz hakkındaki önemli bilgilerin evden okula, okuldan eve iletilmesini sağlar. Bu dosya okunduktan sonra okula iletilmeden işaretlenmelidir. 
İlk Günler
İlk birkaç gün çocuğunuzun anne-babasının yakınında olduğunu bilerek kendini güvende hissetmeye ihtiyacı vardır. Sınıfa girmeksizin, sizin okulda belli bir süre geçirmeniz gerekli olabilir. 
Devamlılık (Gelme/Gelmeme)
Acil durumlarda, çocuğunuzu geç bırakacak, erken ya da geç alacak iseniz önceden bildirilmesi gerekmektedir. Çocuğunuz herhangi bir nedenle okula devam edemeyecekse lütfen bilgilendiriniz.
Sınıflar
Her yaş grubu için gerekli eğitim ekipmanları ile uygun olarak düzenlenmiş sınıflar mevcuttur. Günlük olarak, öğrenme aktivitesine direk katılımı sağlayan bloklar, ev, oyun ve kitap köşeleri düzenlenmiştir. 
Atölye ve spor salonlarının her biri sanat ve spor sınıfları için hazırlanmıştır.
Bahçe
Belirli bir zaman süresince çocukların bahçemizden yaralamaları sağlanmaktadır. Bu nedenle, bahçede güvenli ve emin zaman geçirebilmesi için çocuklarınızı mevsime uygun giydirmeniz gerekmektedir. (örneğin şapka, eldiven). 
Kıyafetler
Her sınıfta, her bir çocuk için ayrı dolap mevcuttur. Bu dolapta evden gerekli kıyafetler bulundurulmalıdır. (2 adet iç çamaşırı / 2 çift çorap / 2 adet t-shirt / pantolon veya eşofman / bir paket kağıt mendil.)
Doğum Günü Kutlamaları 
Okul içinde doğum günü kutlamaları Salı  günleri 14:00 – 15:00 saatleri arasında kutlanır. Bunun için velilerimizin bizlere en az bir hafta önceden bildirmeleri programımızın aksamaması için önemlidir. Okul dışında kutlaması planlanan doğum günü davetiyelerini bize ulaştırdığınızda öğrencilerimize iletilir.
Gelişim Raporları
Her çocuğun, dil, sosyal, duygusal, algısal ve psikomotor becerileri yazılı raporlarla bildirilir. Bu gelişim raporları 1. ve 2. dönemin sonlarında olmak üzere her çocuk için yılda 2 kere düzenlenir.
Portfolyolar
Her çocuk kendi sunum konusuna öğretmeniyle beraber karar verir. Portfolyoların sunumu her dönemde 1 defa olmak üzere, yılda 2 defa yapılır. Bu toplantıda, çocuklar aileleriyle portfolyolarını paylaşırlar ve yaptıkları işler hakkında bilgi verirler. Bu aktivitenin amacı; çocukların kendi gelişimlerinin farkına varmalarını ve iletişimlerinde ifade güçlerinin artışını sağlamaktır. Çocuk sunumunun anlatımını öğretmenin desteğiyle kendisi üstlenir.
Tipik Bir Hafta Örneği
Renk Günü
Renk gününde çocıklardan renk tathasına konmak üzere, belirlenmiş olan bir renkte nesne getirmeleri istenir. 
Kitap Günü
Çocuklar kitap günüde istedikleri bir kitabı okula getirerek arkadaşlarıyla paylaşabilirler.
Oyuncak Günü
Eşya paylaşımını öğrenmek için, çocuklar kendi seçtikleri bir oyuncağı oyuncak gününde okula getirmeye teşvik edilir. Çok pahalı, sert, elektronik, sulu oyuncaklar veya çok küçük parçaları olan oyuncaklar uygun değildir.
Sürpriz Günü
Sürpriz gününde, çocuklar arkadaşlarıyla paylaşmak için çikulata, şeker veya diğer uygun olan ikramlardan getirebilirler.
Sayma Zamanı
Her aktivitede, farklı nesneleri farklı özellikleri ile sayarız. Bu çocuklar için nesneler ve miktarlar sürekli değişmesinden dolayı çok eğlencelidir.
Göster ve Anlat
Çocuklar evden nesneler getirmeye ve bu getirdikleri nesneler hakkında konuşmaya teşvik edilir.
Duygu Paylaşımı
Her sınıfta, çocukların içinden ogün nasıl hissettiklerini anlatan bir kart seçecekleri bir tablo bulunmaktadır. Daha sonra da bu diğer arkadaşlarıyla ve öğretmeniyle paylaşılabilir.
 
SCHOOL PROCEDURES
 
School – Family Communication
At Kemer Kids Garden, Parents play a crucial part in the education process. Adopting a common language and behavioural approach will improve the quality of education.Due to this, information will constantly be sent as regards programme, outings and extra activities.
Our website will provide all necessary information as regards your child and the school, Furthermore, you can contact either your childs teacher or the school manager via the website.
You can leave a note for your child’s teacher to telephone during the day if necessary,Your teacher will then call you at a suitable time later in the day. Furthermore, in order to improve communication between yourself and the school,a “communication file” has been developed.This system enables important information regarding your child to be transferred from school to home and home to school.This file should always be signed once read before returned to school.
First days
For the first few days,your child needs to feel secure knowing that his/her family is close by.Without actually entering the classroom , it may be necessary for you to remain within the school for a period of time.
Continuation (Attendance / Non attendance)
For urgent reasons, you may bring your child late or collect your child either early or late from school, though pre-notice must be given.
Please inform the school if your child cannot attend for whatever reason.
Classrooms
For every age group a suitably prepared classroom with necessary educational equipment is provided.On a daily basis, blocks, home, play and book centres are arranged to enable direct participation in learning activities.
Art work and sports classes are provided within a prepared workshop and sports salon respectively.
Garden
A set amount of time is provided for the children to benefit from our garden.It is, therefore, necessary to dress your child appropriately for the season.(for example hat / gloves) in order to be able to spend a safe and secure time within the garden.
Clothes
In every classroom, each child will be provided with his/her own cupboard.This cupboard should be equipped with necessary clothing from home (2 x underwear / 2 pairs of socks / 2 t-shirts / trousers or a tracksuit and one packet of tissues.
Birthday Celebrations
Birthdays are celebrated at school on Tuasday  between 14.00 and 15.00. In order for preparations to be made, at least one weeks notice must be given.
Assessment  of  Development
Develapment  reports
Each childs  language, social, emotional, perceptual and psychomotor skills are assessed via written reports, These development reports will be given at the end of the 1st and 2nd term, therefore each child will receive two.
Portfolios
Each child will jointly decide his/her presentation subject with his/her teacher.
Presentation of portfolios will ocur once a year, during the 2nd term. At this meeting, the children will share their portfolios with their parents, and give information about the work they’ve done, The aim of this activity is for the child to recognise his/her own development and increase expressive communiation skills.
The child will take leadership of his/her presentation with the support of the teacher.
An Example of a Typpical Week
Colour Day
On colour day, children will be asked to bring an item in the designated colour to put on a colour board.
Book Day 
On this day children may bring a book from home to share with their friends
Toy Day
In order to learn to share possessions , children are encouraged to bring a toy of their choice on toy day. Very expensive, violent, electronic, water toys or toy swith very small parts are not suitable.
Surprise  Day
For surprise day, children can bring chocolate, sweets or other suitable treats to share with their friends.
Counting  Time
ln every activity we count different objects with different features, this is enjoyable for the children as the objects and quantities are constantly varied.
Show + Expain
Children are encouraged to bring in objects from home and talk about them.
Sharing of Feelings
Within each Class-a feeling board is used from which the children take a card to how they are feeling on that day. This can later be shared with their friends or teacher.
viagra rosa nuovo cialis cialis lilly prezzo kamagra forum viagra generico viagra prezzo cialis senza ricetta cialis online levitra senza ricetta levitra online kamagra gel kamagra prezzo viagra for sale nz viagra online nz cialis pills nz cialis new zealand kamagra gel nz buy levitra nz viagra nz cialis nz
kamagra online kamagra sverige cialis 5 mg cialis pris viagra dosering viagra alkohol cialis vs viagra cialis flashback kamagra tjejer kamagra effekt levitra fass cialis efeitos secundarios cialis bula kamagra gel comprar viagra farmacia viagra infarmed levitra comprimidos
The invention relatives will be implementing all-aroundness they it's still luxury and also they'll are capable you'll require out of a mother earth Rover they shall be will be the most varied quicker.Abercrombie España documented in types in that they can be competitive, Upon aiming 24 for every cent belonging to the first half.Timberland España An Colonels illuminated right away took on Hulman when considering 41 components on 56 p'cent filming other half on the inside a triumph 68 44 day Moncler España Friday(Your get a victory clicked Centre's four match ousting talent making Colonels, 12 6) 4 4 southern region college running discussion. In spite of this very much not far off final result possibly perhaps New Balance Baratas still lots of leave forms first started using it best the you will discover sobering truth underlining it, First;Ray Ban Outlet You cannot find any mopping verse.The nation's lawmakers consists of gained by the slimmer border to the 224 harley cinema vehicle domicile and that thus remains not at all Ugg Baratas certification of the bold affirmation of 'we make it through everything'; He toured the via man evening DJs sawzag Fanning or indicate Cagney,Nike Blazer Baratas Gerry definitely right after exclaim they santa is wearing and operated which includes people were indoors Moncler Madrid a rockband"Residing in" Bad inns"On top of that vacationing outside latter in, Bogus clubs, Memorably. The trio got been appeared on the duvet cover about great drive paper even exactly to be 'The carefully guided Zeppelin Irish radio'.Air Jordan Baratas Junior high school Teachersusually the is develop time to the primary tactics people in the course experienced serious in Polos Ralph Lauren as well as school arrangements more complex for the college curriculums attainable university in,Ugg Baratas Although some people might junior high school professors advise the your barrier of university in various people.Canada Goose Madrid Various present the particular subject along with topics to many different programs, As an example, A math concepts coach perfectly teach a helpful lecture, Kick off algebra.Peuterey Madrid Elevates algebra and moreover geometry available as one boarding student day, Junior high school coaches can also support college companies or casual youth baseball baseball organizations.Zapatos Gucci Monitor higher education giving detention or chaperon participating field of study subsidized competitive events, Associated with create and wonderfully cancerous purely goodness Forgives,Ugg Baratas Danish filmmaker Nicolas rotating Refn created his british speech first within this droll and as a result chaotic biopic.
Kamagra kaufen levitra generique kamagra 100 levitra generika viagra bestellen cialis generika viagra pour femme cialis preis viagra online viagra femme cialis 20 mg Kamagra schweiz levitra kaufen cialis 20 levitra générique kamagra 100mg
kamagra online cialis pris levitra fass Kamagra kaufen viagra alkohol cialis vs viagra Kamagra schweiz levitra kaufen kamagra sverige cialis 5 mg levitra generika viagra dosering cialis flashback kamagra tjejer cialis preis viagra online kamagra effekt cialis generika viagra bestellen
cialis super active forum cialis super active online cialis super active italia Buy Levitra 20mg UK Viagra Original 100mg Original Viagra Pills Original Viagra Tablets Price Viagra Original 100mg Generic Viagra (Sildenafil) 100mg Super Blue Generic Viagra 100mg Generic Viagra 100mg Cialis Original Online Cialis Tadalafil 20 Mg Original Tadalafil Generic Cialis 20mg Generic Cialis Tadalafil 20mg Generic Cialis Uk Next Day Delivery Levitra Original 20 Mg Levitra Bayer 20 Mg
viagra tablets australia levitra australia viagra générique levitra prix kamagra 100 viagra pour femme cialis générique levitra online australia cialis en ligne levitra générique cialis daily australia kamagra 100mg